Anasayfa

Birlikte Yaşlanalım Projesi 1. LTT Faaliyeti Viyana’da yapıldı

Birlikte Yaşlanalım  Projesi kapsamında, ilk LTT faaliyeti  21-25 Ekim 2019 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirildi. LTT faaliyetine Türkiye’den 5, İtalya’dan 2  ve İspanya’dan 2 eğitmen katıldı. Eğitim sırasında katılımcılar pedagoji ve geragoji arasındaki farkları öğrendiler. Geragoji, grupsal bir yaklaşımdan ziyade öğrencilerin bireysel farklılıklarına ve ihtiyaçlarına odaklanmaktadır. Ayrıca katılımcılarımız yaşlı öğrencilerle etkileşime geçmenin yolları hakkında bilgi edindiler.  Geragojide sabırın önemli olduğunun altı çizilerek bilişsel farklılıklar nedeniyle, yaşlılara öğretirken yavaş ve adım adım ilerlenmesi (öğretmen olarak), düzenli öğretim alışkanlıklarımızı uygulamaktan kaçınmamız gerektiği, ders programı veya ders içeriğinin kısa ve net olması gerektiği öğrenildi.

Yaşlılarımızı bilişim alanındaki  yenilikleri  kullanmaya teşvik etmeliyiz. Ayrıca bu teknolojilerin tehlikelerini ve risklerini de vurgulamamız gerekiyor. Bu teknolojilerin  izolasyon, tembellik, fiziksel egzersiz eksikliği vb. neden olabileceği konusunda dikkatli olmalıyız. Yaşlılarımızın güvenlik açıklarından da haberdar edilmeleri gerekir. 

LTT faaliyeti kapsamında ayrıca yaşlılar için bir çalıştay düzenlendi. Katılımcılarımız workshopa katılan Türk, İspanyol, Alman ve İtalyan yaşlılara bilgisayar ve internet kullanımı konusunda uygulamalı eğitim verdiler. Viyana’da bulunan yaşlılarla ilgili kurumları ziyaret eden katılımcılarımız, sözkonusu kurumların çalışmaları hakkında bilgi edindiler.

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
previous arrow
next arrow